Ogólne informacje na temat stomatologii i dentystyki

Nie każdy z nas jest tego świadom jednak dziedzina taka jak dentystyka jest znana naszej cywilizacji od czasów o wiele bardziej dawnych od starożytności. Historycy z pomocą archeologów stwierdzili, że najstarszy przypadek leczenia za pomocą nauk dentystycznych, miał miejsce mniej więcej czternaście tysięcy lat temu. Szkielet na którym przeprowadzono badania został odnaleziony w Dolomitach. W dzisiejszych czasach jest to pasmo górskie we Włoszech należące do południowej części Alp wapiennych. Nauka bazuje również na innych przypadkach znalezionych za pomocą archeologii, bowiem został również odnaleziony szkielet, po przebadaniu którego okazało się, że około dziewięć tysięcy lat temu na zębach będących częścią szkieletu dokonano amatorskiego zabiegu borowania. Szkielet nosił również ślady prowizorycznego wypełnienia ubytków w zębie, które stanowiło substytut dzisiejszego znanego przez nas zabiegu pod nazwą plombowania. Dzięki staraniom naukowców nauka ta została opanowana na wiele lat jeszcze przed naszą erą. Dentystyka jest więc podstawową nauką znaną człowiekowi pod kryptonimem wszelkich działań mających utrwalić, uzupełnić lub naprawić nasze zęby.

Na przestrzeni lat pod wpływem nowinek oraz technologii nauka ta została bardzo rozwinięta. W dzisiejszych czasach posiadamy kilkanaście gałęzi nauk medycznych zajmujących się leczeniem jamy ustnej. Wszystkie wywodzą się od historycznej dentystyki która jest kultywowana do dzisiaj. Najbardziej znanym odłamem medycyny dentystycznej w dzisiejszych czasach jest rzecz jasna medycyna stomatologiczna. Medycyna stomatologiczna oferuje o wiele szersze i bardziej rozbudowane działanie. Dentystyka zajmuje się naprawą uszkodzeń zębów i szkliwa oraz jedynie powierzchownych uszczerbków w jamie ustnej. Stomatologia natomiast para się leczeniem obrębu całej powierzchni jamy ustnej, a nie jedynie szkliwa i zębów jak w przypadku dentystyki. Leczenie stomatologiczne zajmuje się reperowaniem różnorodnych schorzeń jamy ustnej takich jak: leczenie chorób dziąseł, leczenie uszkodzeń mechanicznych przyzębia czy regulowanie wykrzywienia uzębienia w celu poprawy ogólnej estetyki. Największą liczbą renomowanych i polecających opinii oraz komentarzy cieszą się gabinety stomatologiczne w Częstochowie (dentysta-stomatolog.com/czestochowa,1.html). W celu uzyskania większej ilości informacji polecamy Państwu przejrzenie serwisów internetowych gromadzących opinie na temat częstochowskich placówek stomatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>